Nasıl yardımcı olabiliriz?

Sıkça Sorulan Soruları inceleyerek fikir sahibi olabilirsiniz. Daha fazla bilgi için bizimle iletişim kurmaktan çekinmeyin.

Siis Banner Sana Ozel

Siis Hakkında

Siis nedir?
Siis, geleneksel örgü olgusunu modernize ederek ürünlere yansıtan aynı zamanda ürünlerin üretiminde; çalışmayan, yetenekli ve ihtiyaç sahibi ev hanımları tercih ederek, onlara evde iş imkanı sağlayan bir sosyal girişimcilik projesidir.
Ürünlerin toptan satışı mevcut mu?
Talep eden firma ile karşılıklı koşullarımızın uygun olması durumunda toptan satışımız mevcuttur. Detaylı bilgi ve talep için [email protected] mail adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
Ürünleri canlı görebileceğimiz bir showroom var mı?
Satışlarımız online olarak gerçekleştirilmektedir. Ürünleri canlı görmek için, belirli aralıklarla katıldığımız festivalleri sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Kargo ve Teslimat

Hangi kargo firması ile çalışıyorsunuz?
Yurt içi siparişlerinizde Aras Kargo ile çalışmaktayız.
Kargo gönderim ücretleriniz nedir?
Yurt içi kargo gönderim ücreti alınmamaktadır.
Siparişimin takibini nasıl yapabilirim?
Siparişiniz kargoya teslim edildiğinde, sistemimizde kayıtlı olan e-posta adresinize kargo takip numarasını bildiren bir bilgilendirme maili gönderilmektedir.
Siparişim eksik/yanlış/hasarlı gönderilirse ne yapmalıyım?
Hafta içi 08.00-17.30 saatleri arasında — numaralı telefondan müşteri temsilcimize ulaşabilir, iletişim sayfamızdaki formdan ya da [email protected] adresine mail yoluyla ulaşarak konuyla ilgili bizleri bilgilendirebilirsiniz.

Uluslararası Sipariş

Ödeme seçeneklerim nedir?
Web sitemiz üzerinden kredi kartı ile ödeme yapabileceğiniz gibi,havale/eft/swift yoluyla da ödeme gerçekleştirebilirsiniz.
Siparişimde vergilendirme nasıl olacak?
Ürün fiyatlarımıza kargo, vergi ve gümrük ücretleri dahil değildir. Tüm bu ücretler gönderim ülkenize göre hesaplanarak ödeme adımında gösterilir.
Siparişime ek masraflar var mı?
Hayır. Siparişinizi oluştururken tüm masrafları da ödemiş olursunuz. Teslimat sırasında sizden ek ücret istenirse, hemen müşteri ilişkileri departmanımızla iletişime geçiniz.
Siparişim hakkında nasıl destek alabilirim?
Sipariş süreci ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa, [email protected] adresine mail atabilir ya da iletişim sayfamızda bulunan mesaj formunu doldurabilirsiniz
Nasıl iade yapabilirim?
Ürünlerinizi kullanılmamış olmak koşuluyla, tüm aksesuarları ve iade formu ile birlikte tarafınıza teslim tarihi itibariyle 30 gün içerisinde iade edebilirsiniz. Eğer yurtdışından aldığınız ürünü herhangi bir nedenle iade etmek isterseniz, lütfen [email protected] adresine bu talebinizi iletiniz. Konuyla ilgili olarak en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir.

Önemli Not: Lütfen kargo ücreti, vergi ve gümrük ücretlerinin iadesinin yapılmayacağını unutmayınız.

Hangi kargo firması ile gönderim yapılıyor?
Yurtdışı siparişlerde PTT Kargo firması ile gönderim yapmaktayız.
Yurtdışı kargo ücretleri nelerdir?
–               Kargolacak Ülke Kargo Ücretleri Teslimat

Süresi

Vergiler
Germany 20 Euro 5-10 iş günü Sepet sonunda hesaplanmaktadır

 

Austria, Belgium, Denmark, France, Netherlands, United Kingdom, Ireland, Italy, Liechtenstein, Luxembourg, Monaco, San Marino, Switzerland

 

25 Euro 5-15 iş günü Sepet sonunda hesaplanmaktadır

 

Spain, Sweden, Malta, Norway, Portugal, Finland, Canary Islands, Andorra, Greece 22 Euro 5-15 iş günü Sepet sonunda hesaplanmaktadır

 

Czechia, Bosnia, Bulgaria, Gibraltar, Guenrsey, Hong Kong, Japan, Jersey Island, Romania, Poland, Malaysia, Hungary, Taiwan 15 Euro 5-15 iş günü Sepet sonunda hesaplanmaktadır

 

Egypt, Moldova, Albania, UAE, Bahrain, China, Indonesia, Armenia, Faroe Island, Estonia, Filipinos, South Korea, Georgia, Crotia, India, Iran, Israel, Iceland, Republic of Korea, Qatar, Kazakhstan, Kosovo, Kuwait, Latvia, Lebanon, Mongolia, Uzbekistan, Pakistan, Serbia, Slovakia, Syria, Saudi Arabia, Tajikistan, Tunisia, Ukraine, Jordan, Oman, Macedonia

 

 

22 Euro 5-20 iş günü Sepet sonunda hesaplanmaktadır

 

Russia 25 Euro 5-20 iş günü Sepet sonunda hesaplanmaktadır

 

Kişiye Özel Sipariş

Ürünlerin yaka kısmını isteğimiz üzerine değiştirebilir miyiz?
Ürünle alakalı herhangi bir detayı, tercih ettiğiniz doğrultuda değiştirerek, kişiye özel sipariş bölümüzden sipariş verebilirsiniz.
Ürünlerin rengini site dışında olan başka bir renkten isteme şansımız var mı?
Eğer tercih ettiğiniz renk ip stoklarımızda mevcutsa, örülebilir. Bu konudaki taleplerinizi kişiye özel bölümünden bize bildirebilirsiniz.
Sitedeki bedenlerin uygun olmaması durumunda, istediğimiz ölçülerde sipariş verebilir miyiz?
Ürünle alakalı herhangi bir detayı, tercih ettiğiniz doğrultuda değiştirerek, kişiye özel sipariş bölümüzden sipariş verebilirsiniz.
Sitede olmayan, başka bir yerde beğendiğimiz modeli ördürme şansımız var mı?
[email protected] adresine istediğiniz modelin detaylarını açıklayarak mail atabilirsiniz. Belirlenen örülme süresi ve fiyatın size uygun olması durumunda siparişiniz oluşturulacaktır.
Avustralya yünü ile örülen bir modeli klasik yün ip ile örülme şansı var mı?
Ürünle alakalı herhangi bir detayı, tercih ettiğiniz doğrultuda değiştirerek, kişiye özel sipariş bölümüzden sipariş verebilirsiniz.

Ürün İçeriği Hakkında

%100 yün ile %50 yün arasındaki fark nedir?
İki tür ip ile örülen ürünler görsel olarak birebir aynıdır. İki ip türü de kalite açısından benzerdir fakat %100 yün tamamen doğal elyaf olduğu için kullanım ömrü daha uzundur.
Kullanılan iplerin doğal yün olmasının avantajı nedir?
Yün sıcak tutar. Yüne ısıyı iletmeme, içinde hava tutma, sıcaklık yayma gibi özellikler verilmiştir. Bu vasıflardan dolayı yün, vücudumuzu öteki tekstil malzemelerinden çok daha iyi korumaktadır.

Doğal bir izolasyon malzemesidir. Şöyle ki; hava sıcaklığının vücut sıcaklığından düşük olduğu zamanlarda, vücut dışarıya ısı verir. Soğuktan korunmak için, ipin ısı iletiminin düşük olması gerekir. Yün ip ile örülen kazaklar, vücudun dışarıyla ısı alışverişini en az seviyede tutar.

Etekler diz izi yapar mı?
Ürünlerde kullanılan ipler doğal elyaf olduğu için, kendini yenileme özelliği vardır. Kullandıktan sonra düzgün bir şekilde muhafaza ettiğinizde üründe diz izi problemi ile karşılaşmazsınız.
Ürün tüylenme yapar mı?
Doğal elyaf kullanıldığı için, ürünlerde tüylenme sorunu yaşanmamaktadır.
Ürünün yıkama ve kullanma talimatları nedir?
Sipariş ettiğiniz ürünün yanında sizin için, içinde yıkama ve saklama talimatı olan bir kitapçık gönderiyoruz. Onun dışında sitemizdeki Destek menüsü altından detaylı bilgi alabilirsiniz.

İade ve Değişim

Online Mağaza’dan aldığım ürünü nasıl iade edebilirim?
Ürünlerinizi kullanılmamış olmak koşuluyla faturanız üzerinde yer alan iade formunu eksiksiz doldurup imzalayarak ürünleriniz ile birlikte aşağıda belirtilen iade adresine 30 gün içerisinde iade gönderebilirsiniz.

İade işlemlerinde gönderimlerin ücretleri müşterilerimiz tarafından karşılanmaktadır.

İade Adresimiz:
Sakızağacı Mahallesi, Asmalı Sakız Sokak, No:27/3 Bakırköy/İstanbul

İade ettiğim ürün/ürünlerin bedeli hesabıma ne zaman aktarılır?
Adresimize ulaşan iade ettiğiniz ürünlerin öncelikle iade prosedürlerine uygunluğu kontrol edilmektedir. İade prosedürlerine uygun olan ürünlerin iade süreci 3 iş günü içerisinde başlatılır ve ilgili tutar 15 iş günü içerisinde hesabınıza aktarılır. İlgili tutarın hesabınıza aktarıldığı bilgisi sistemlerimizde kayıtlı olan e-mail adresinize yapılmaktadır. Bilgilendirme e-mailinden sonra ilgili tutarın hesabınıza aktarılması banka prosedürlerine bağlı olarak 10 iş günü içerisinde hesabınıza yansımaktadır. Bu sürede firmamızın tasarrufu bulunmamaktadır.
İade çeki nedir?
Online Mağaza’dan almış olduğunuz ürünlerin kullanılmamış olması koşuluyla herhangi bir sebepten dolayı iadesini talep etmeniz halinde ürün/ürünlerin bedeli Online Hesabınıza ‘iade çeki’ olarak da tanımlanabilir. Tanımlanan iade çeki ile Online Mağaza’dan ve mağazalarımızdan dilediğiniz zaman yeniden sipariş verebilirsiniz.
Hangi ürünlerin iadesi kabul edilmemektedir?
Hatalı kullanım ve yıkama talimatlarına aykırı işlem görmüş ürünler de iade alınmamaktadır
İade ve değişim için göndereceğimiz ürünleri hangi adrese göndermemiz gerekiyor?
İade Adresimiz:
Sakızağacı Mahallesi, Asmalı Sakız Sokak, No:27/3 Bakırköy/İstanbul
Ürün alımından sonra yaşanabilecek sökülme, hasar durumlarına karşı ne yapabiliriz?
Üründe yaşanacak herhangi bir sökülme ve hasar durumunda, ürün üzerinde gerekli tadilat yapıldıktan sonra size geri gönderilecektir. Bu durumda iade formunda yaşadığınız sıkıntıları belirterek bize gönderebilirsiniz. Belirlenen tadilat süresinden sonra, ürün size geri kargolanacaktır.

Alışveriş ve Sipariş

İnternet sitenizde ödeme yapmak güvenli mi?
Siis Online Mağaza’da kredi kartı ve ATM/debit kartı ile alışveriş yapabilirsiniz. SSL (Secure Socket Layer) güvenliği içerisinde kredi kartı numaranızı, sizin dışınızda kimse görüntüleyemez ve ulaşamaz. Kredi kartı numaranızı girdiğiniz anda numaranıza ait bilgiler şifrelenerek bankanıza gönderilir. Şirketimiz dahil olmak üzere üçüncü şahıslar tarafından bilgilerinizin görüntülenmesi veya ulaşılması mümkün değildir. Kart bilgileriniz, sadece siz ve bankanız arasındadır.

Ayrıca ödeme sistemimiz iyzico güvencesi altındadır.

Nasıl ödeme yapabilirim?
Siparişlerinizin ödemesini kredi kartı, banka kartı ve havale ile yapabilirsiniz.
Siparişimin onaylandığını nasıl anlayabilirim?
Siparişiniz onaylandığında sistemde kayıtlı olan e-mail hesabınıza bilgi e-maili gönderilir. Ayrıca, Online Mağazamıza üye girişi yaparak “Hesabım” bölümünden de siparişinizle ilgili detayları takip edebilirsiniz. Bunlara ek olarak sipariş numaranız ve mailiniz ile Destek menüsü altındaki Sipariş Takibi sayfamızdan da siparişinizi takip edebilirsiniz.
Siparişimde değişiklik yapabilir miyim?
Sipariş içerisinde herhangi bir değişiklik yapılamamaktadır. Siparişinizin kargoya teslim edilmemesi halinde tamamen iptali sağlanabilir. Kargoya teslim edilen sipariş içerisindeki ürünleri tarafımıza iade edebilir ya da ürün bedeli kadar oluşturulacak iade çeki ile yeniden istemiş olduğunuz ürünü sipariş verebilirsiniz.
Siparişim ne kadar sürede elime ulaşır?
Sipariş ettiğiniz ürünün örülme ve teslim süresi içerisinde, ürün 7-15 gün arasında teslim edilir.
Siparişimi nasıl iptal edebilirim?
Siparişiniz kargoya verilmediyse ‘Hesabım/Siparişlerim’ bölümünden ‘sipariş iptal et’ butonuna tıklayarak siparişinizin iptal talebini kolayca oluşturabilirsiniz. Kargoya verilen siparişlerinizi ise tarafınıza ulaştıktan sonra iade yöntemiyle iptal edebilirsiniz.
Sepette rezerve süresi var mı?
Hem sizi hem de diğer müşterilerimizi düşündüğümüz için Online Shop’ta seçilen ve sepete atılan ürünler eğer stokta olan bir ürünse rezerve edilmemektedir. Satın alım aşaması tamamlanmayan ürün/ürünleriniz farklı bir üye tarafından satın alınabilir. Kişiye özel ürünlerde rezerve süresi 2 gündür.

Üyelik

Nasıl üye olabilirim?
Buraya tıklayıp hesap oluştur demeniz yeterli. Arzu ederseniz sipariş esnasında da oluşturabilirsiniz.
Neden üye olmalıyım?
Sipariş verebilmek ve vermiş olduğunuz siparişlerin durumu hakkında bilgi edinmek, kampanyalardan haberdar olabilmek, size özel sunulan kampanya ve avantajlardan faydalanabilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Üye olmadan alışveriş yapabilir miyim?
www.siisofficial.com adresimizi üye olmadan ziyaret edebilirsiniz fakat alışverişinizi gerçekleştirebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Üyelik bilgilerimi nasıl güncelleyebilirim?
Kullanıcı adınız ve şifreniz ile üye girişi yaptıktan sonra “Hesabım” bölümünden üyelik bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz.
Şifremi unuttum, ne yapmalıyım?
Buraya tıklayarak şifremi unuttum sayfasına gidiniz, gelen sayfadaki kutuya üye olurken belirttiğiniz e-mail adresinizi yazınız. Şifre değişimi için e-mail adresinize gönderilen link ile kolayca yeni bir şifre oluşturabilirsiniz.